W wakacje miałam okazję wraz z zespołem odwiedzić Azory. Spędziliśmy tam tydzień na festiwalu tańca ludowego razem z innymi grupami z 14 innych krajów. Kilka miesięcy później moja ciocia spędzała urlop na Maderze. Tak się składa, że oba te miejsca są wyspami należącymi do tego samego kraju - Portugalii. Chociaż należą do jednego państwa, wyspiarski charakter powoduje, że miejsca te mają pewną niezależność. Dzisiaj na przykładzie lalek, które zostały przywiezione z tych miejsc, chcę porównać różnice i wspólne cechy dla tej części kultury Portugalii.
Lalki z Azorów, pochodzą dokładniej z wyspy Terceira. Jest ona jedną z kilku wysp archipelagu wysp wulkanicznych leżących na Oceanie Atlantyckim. Swoją nazwę zawdzięcza porządkowemu numerowi odkrycia - Terceira znaczy dokładnie tyle co "Trzecia". Jej stolicą jest urokliwe miasteczko - Angra do Heroismo. Wyspa jest niesamowicie zielona, ogromne jej tereny pokryte są trawą, a widok przypomina nieco brytyjskie słynne "grodzenia" czyli niskie murki, oddzielające działki. Popularnym kwiatem, rosnącym tutaj niemal jak chwast są Hortensje, które tutaj dzięki specyficznej glebie mają piękny fioletowy kolor. Terceira słynie także z wypasu krów. Podczas wycieczki, nasza tamtejsza przewodniczka zażartowała, że na wyspie jest więcej krów niż ludzi. I miała chyba rację.
Madera zaś jest wyspą położoną na Oceanie Atlantyckim, jednak już u północnych wybrzeży Afryki. Na Region Autononimczny Madery składają się trzy grupy wysp, z czego największą i najistotniejszą jest właśnie Madera. Jej wulkaniczna struktrua, oraz dobre gleby powodują ogromna różnorodność roślinną wyspy. Nazywana jest ona nawet Ogrodem Atlantyku a jej roślinność zwłaszcza las pierwotny oraz wawrzyny zostały wpisane na Listę Świadowego Dziedzictwa UNESCO. Historycznie wyspa została odkryta przez Portugalczyków i też pozostała w granicach tego pańśtwa. Jej nazwa pochodzi od określenia "Ilha Madeira" co może oznaczać "Wyspa drewna" bądź też "Zalesione wyspy"
Tymczasem my, życzymy miłej niedzieli!
Z&A
Źródła:
https://madera.org.pl/madera/
Wiedza własna
Źródło fotografii:
Zdjęcia własne
google.maps
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz