Strój Biskupiański


Już ponad miesiąc minął od postu biskupiźnie, dlatego dzisiaj o stroju z tego regionu.

Może na początku powinnam wspomnieć że strój biskupiański jest tym samym co strój dzierżacki.
Jak już przy Paru Postach było widać strój Kawalera i żonatego mężczyzny niewiele się różni ale panny i pani już mają wiele różnic

    W stroju panny możemy wyróżnić takie elementy jak biała koszula z płótna sukni w różnych pastelowych kolorach zapaski z wyhaftowanymi kwiatkami a także na samym dole z koronką. Na szyi zakładane były kryzy (musiały być koniecznie wykrochmalone), a na nich były korale(im więcej tym lepiej). Na głowie były zakładane czepce które pod szyją były wiązane w kokardę.




bkjbj   Strój mężatki różni się od stroju panny.
   Po pierwsze Pani ma inny czepiec od           panny. Suknia mężatki jest też w    ciemniejszych kolorach.  Ciekawą rzeczą przy męzatkach jest to że im dłuże j byłą meżatką tym miała dłuższą spódnicę.


 Napisałam już o strojach damskich więc   teraz przejdę do męskich strojów.
Strój kawalera składał się z części jak Koszuli, czarnej kamizelki, białych spodni, a także z jaki (to bordowe). Na głowie nosiło się czarny kapelusz. Nie można pominąć również bata który był nieodłączną częścią stroju. Był wykonany z plecionych rzemyków oraz z sarniej nóżki.

 
 
 

 
 
 
 

Strój mężczyzny żonatego różnił się od storoju kawalera tym że na to wszystko zakłada jeszcze czarną wołoszkę w celu odkreślenia powagi statusu.

 
 




A.




------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


https://folklor.pl/kostiumy/stroj-biskupianski/

https://regionwielkopolska.pl/kultura-ludowa/stroje-regionalne/stroj-biskupianski/

zdjęcia z muzeum narodowego w poznaniu





      

1 komentarz:

  1. Panieński czepiec zwany jest kopką, mężatki natomiast klapicą. Panienki częściej nosiły sznurówki (spódnica z gorsetem), mężatki natomiast spódnik gruby z kaftanikiem zarezerwowanym tylko dla nich oraz Panien Młodych. Do tego stroju wyłącznie nosiło się fartuchy gładkie malowane bądź tłoczone. Jeśli chodzi o panów - kawalerka praktycznie nie odróżniała się od panów zamężnych. Młodzi jednakże na zabawy itp. ubierali spodnie białe, zamężni raczej ciemne. Baty były wykorzystywane tylko do wesel, nie noszono ich nigdzie indziej (z tego również zwane są batami obrzędowymi). Wołoszki były ubierane przez wszystkich Panów - najczęściej na ważne uroczystości.
    Jeśli chcą się Państwo dowiedzieć więcej to zapraszam na stronę www.piesnioteka.pl pod zakładkę "Wirtualna Biskupizna". Lub w razie jakichkolwiek pytań można śmiało skontaktować się ze mną :)
    Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń