Poznanie

Poznanie - wesele bamberskie

W niedzielę brałyśmy udział w święcie bamberskim. Byłyśmy świadkami zaślubin i wesela bamberskiego. Były oczepiny, tańce weselne itd. Zosia nawet dostąpiła zaszczytu tańca z Panem Młodym.😛 

Ale właściwie kim są Ci Bambrzy??? 

Bambrami nazywamy potomków osadników, którzy w 1719 roku przybyli do Poznania z terenów Bambergu - miasta we Frankonii. Przybyli do wsi wokół Poznania. Między innymi Jeżyce, Górczyn, czy Winiary. Osady te były opustoszałe w wyniku wojny Polsko-szwedzkiej, a także epidemii cholery, która wybuchła na skutek tej wojny. W Bambergu natomiast mimo zaradności gospodarzy i bogatych gospodarstw było bardzo dużo biednych ludzi z powodu zakazu podziału ziemi i dziedziczenia tylko przez najstarszego syna. Z propozycją zaproszenie osadników z Frankonii wyszedł biskup poznański Krzysztof Szembek. Przybysze mogli bez problemu osiedlić się w Polsce. Jedynym warunkiem było bycie wyznawcą Kościoła rzymskokatolickiego.

Początkowo Bambrzy zachowywali odrębność z powodu braku zrozumienia języka Polskiego. Nawet obrządki religijne odbywali w swoim własnym gronie korzystając z modlitewników przywiezionych z Bambergu. Jednak z czasem uczestnictwo w uroczystościach kościelnych w Kościele było czymś wartościowym, więc chcąc uczestniczyć w nabożeństwach starsze pokolenie zaczęło naciskać aby młodzi uczyli się języka Polskiego. 

Dziewiętnasty wiek jest momentem błyskawicznej, lecz naturalnej polonizacji. Bambrzy z asymilowali się z mieszkańcami Poznania, lecz nie zapomnieli o swoich korzeniach. Kiedy w latach 60. polityka Kulturkampfu miała za zadanie wytępić Polskość, potomkowie osadników z Bambergu stanęli po stronie Polaków. Podobnie podczas II Wojny Światowej - Bambrzy opowiedzieli się za Polską stroną. 

Dzisiaj potomkowie przybyszy z Bambergu są Polakami i Poznaniakami z własnego wyboru i przekonania, lecz cały czas pamiętają o swoich przodkach. W latach 90. powstało Towarzystwo Bambrów Poznańskich, a w 2003 roku powstało muzeum, które opowiada o historii i tradycjach tej grupy etnicznej. Do dzisiaj - Bamberki w swoich pięknych strojach ubogacają ogólno poznańskie wydarzenia: m.in. procesje Bożego Ciała, a studzienka Bamberki jest jedną z wizytówek Poznania.

Zapraszam do obejrzenia wystawy poświęconej Bambrom Poznańskim w Muzeum Etnograficznym, a także zwiedzenia całego Muzeum Bambrów.

A o pięknym stroju bamberskim będzie można przeczytać w następnym poście.
Z.


Materiały źródłowe:

Źródła fotografii:
Materiały Własne




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz