Wszystko przez różnice w wyznaniu - kraj ten historycznie uznawany był za muzułmański, przez co był traktowany negatywnie przez chrześcijańskich władców europejskich. Mimo to ekspansja Imperium Osmańskiego dotarła na tereny, bezsprzecznie uznawane za Europejskie. Różnice religijne miały też znaczny wpływ na rozwój kultury tego kraju. Strój lalek wyraźnie różni się od tego, jaki znamy z wschodniej części naszego kontynentu.
W dwudziestym wieku państwo to przeszło dużą reformę mającą na celu upodobnienie go i przystosowanie do standardów europejskich. W słynnej książce Antoine'a de Saint-Exupery'ego "Mały Książe" możemy przeczytać o reformie stroju na europejski pod groźbą kary śmierci. Turcja zmieniła także swoją nazwę ( na tą, którą znamy obecnie) oraz wprowadziła do swojego języka pisanego alfabet łaciński. Nadal jednak widać różnice kulturowe pomiędzy tym krajem a innymi państwami starego kontynentu, co możemy obserwować nawet w tele-nowelach, które są ostatnimi czasy bardzo popularne. (Chociaż nie jestem znawcą w tej dziedzinie :) )
Lalki, które mamy jednak pokazują kulturę ludową, czyli tą nie poddaną "europeizacji" dlatego bardzo różnią się od tych europejskich. Co dla mnie było ciekawe dowiedziałam się, że kiedy kilka lat temu dostałyśmy te lalki, w Turcji było trudno znaleźć jakiekolwiek inne, a te konkretne pochodzą albo z Istambułu albo z Kapadocji.
Czy następna przedstawiana lalka ma być z Polski, Europy czy może mamy się pokusić o coś bardziej egzotycznego?
Jest piątek popołudniu, dlatego życzę dobrego weekendu.
Z.
Bibliografia: Wiedza Własna
Źródła fotografii:
https://pl.maps-turkey.com/img/1200/turcja-na-mapie-europy.jpg
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/f/f8/Late_Ottoman_Flag_1844-1922.png/240px-Late_Ottoman_Flag_1844-1922.png
https://ic.pics.livejournal.com/mi3ch/983718/5821600/5821600_original.jpg
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz