Globalizacja - szansa czy zagrożenie?

Zainteresowałam się ostatnio tematem globalizacji. Jest to bardzo szerokie pojęcie, dla mnie jednak ciekawy był jej wpływ na lokalne kultury? W związku z tym tematem przeczytałam 3 ciekawe artykuły: Andrzej Majer „Lokalność w cieniu globalizacji”, Monika Kranz-Szurek „Kultura Lokalna a Globalizacja Kulturowa – Próba Oceny Zjawiska” Ewa Sychowska „Zanikanie zwyczajów i obrzędów na Żywiecczyźnie. Kultura masowa i globalizacja jako czynniki zagrożenia tradycji lokalnej”, a także filmikiem z cyklu „Folk TV” w której była rozmowa z Patrykiem Rutkowskim.

Ale czym tak naprawdę jest ta globalizacja? Według słownika języka polskiego PWN jest to: „proces polegający m.in. na zwiększeniu obrotów handlu międzynarodowego, nasileniu przepływu kapitału, ludzi i technologii oraz zacieraniu różnic kulturowych”



Początkowo termin był tylko w użytku ekonomicznym, jednak został przejęty przez nauki społeczne (socjologia, antropologia, też etnografia) w bardzo podobnej formie do tej ekonomicznej.

Dziewczęta w stroju górali  żywieckich

Zarzuca się, że przez procesy związane z globalizacją, lokalne kultury są narażone wyginięcie. W jednym z artykułów podany był przykład budownictwa żywieckiego. Nie jest ono już wykorzystywane na tym terenie, ponieważ zostało wyparte przez powszechny styl budowania w Polsce i Europie. Globalizacja powoduje, że zanikają lokalne kultury, dla mieszkańców poszczególnych regionów bardziej atrakcyjnie niż rodzima kultura przez co od niej się odchodzi przez co z czasem zanika. Dzięki globalizacji kultura nie jest już stricte związana z terytorium, a człowiek przestaje
być zakorzenionym w pewnej konkretnej, lokalnej kulturze.

Mimo wszystko możemy znaleźć pozytywne strony tego procesu. Dzięki niemu zauważamy zmniejszenie poczucia zamknięcia mikroregionów oraz ksenofobii w stosunku do innych. Jednak lęk przed przesadnym otwarciem się na innych powoduje wzrost tego zamknięcia. Jest to pewien paradoks, i trzeba odnaleźć pewien złoty środek.

Ja jednak staram się dostrzegać te pozytywne działania. Dzięki kontaktom z innymi kulturami następuje wzrost samoświadomości danego regionu. Angielskie przysłowie mówi: „Nie zna Anglii, kto zna tylko Anglię”. Szersze pojęcie o innych kulturach pozwala docenić własną, ale także umożliwia jej rozwój. Ponieważ „żadna kultura nie jest samorodną”. Potrzebuje wymiany z innymi do lepszego funkcjonowania.


Dzięki globalizacji, świat poznał wiele ciekawych, lecz czasem zapomnianych kultur. Szerokie możliwości techniczne pozwoliły także na chwalenie się swoim dziedzictwem z innymi. W jednym odcinku z cyklu „Folk TV”, który z resztą bardzo polecam, zaproszony gość – etnograf Patryk Rutkowski dostrzegł szansę w postępie technicznym i globalizacji, dzięki któremu wiele regionów dostrzegło wartość swojej kultury i zaczyna się nim chwalić.

Wspomniałam akcję „Folk TV”. Jest to wykorzystanie globalizacji do propagowania kultury ludowej. Jest wiele takich akcji, które propagują lokalne tradycje, zwyczaje, lokalną kulturę.

Osobiście uważam, że globalizacja może mieć pozytywny wpływ na rozwój tych  kultur. Sęk tkwi w tak zwanym zdrowym rozsądku, czy złotym środku. Nie wiem, jak jest najlepiej, myślę, że każdy przypadek wymaga indywidualnego rozpatrzenia. Myślę też, że są duże szanse nie na wymarcie lokalnych kultur, lecz na ich rozwój i możliwość pochwalenia się tym  co mają wartościowego.


Na koniec, jako ciekawostkę, chcę przedstawić hasło „GLOKALIZACJI”. Jest to wymyślony w Japonii system połączenia lokalności z globalnością, a może globalności z lokalnością??? Jest to forma współczesnej obrony przed globalizacją, która stara się odnaleźć ten złoty środek pomiędzy globalnością i lokalnością. Ponieważ te zjawiska przecież nie muszą kolidować ze sobą prawda??? J

Wiem, że tekst jest dość długi, i dotyczy dość poważnego tematu, lecz wydaje mi się że ciekawego. Jest on moim zwieńczeniem pewnej harcerskiej sprawności i stopnia, a zarazem podsumowaniem pewnego harcerskiego etapu. Już nie długo (mam nadzieję, że w przyszłym tygodniu, chociaż mam sporo w szkole) pojawi się post dotyczący polskich tańców narodowych.

Z.


Bibliografia:

Andrzej Majer „Lokalność w cieniu globalizacji”,
Monika Kranz-Szurek „Kultura Lokalna a Globalizacja Kulturowa – Próba Oceny Zjawiska”
Ewa Sychowska „
Zanikanie zwyczajów i obrzędów na Żywiecczyźnie. Kultura masowa i globalizacja jako czynniki zagrożenia tradycji lokalnej”,
film z cyklu „Folk TV” w której była rozmowa z Patrykiem Rutkowskim.

Źródła Fotografii:

https://monitorfx.pl/wp-content/uploads/2017/12/globalizacja-696x390.jpg
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/4/40/Members_of_%22Grojcowianie%22_folklore_group_in_%C5%BBywiec_Beskids_clothing_01.jpg


1 komentarz: