Wiwat!
Jednym z najbardziej rozpoznawalnych ludowych regionów w Wielkopolsce jest region Szamotulski. Szamotuły są miastem leżącym na Pojezierzu Wielkopolskim około 35 km od Poznania. Na fakt iż Ziemię Szamotulską uznajemy za oddzielny subregion kulturowy wskazują przede wszystkim elementy kultury typowe dla tego obszaru, a także świadomość przynależności do regionu, a zarazem odrębności mieszkańców. Rozwój tej świadomości przypadł na XIX wiek, kiedy dbałość o tradycję regionalną, było czymś ważnym dla społeczeństwa żyjącego pod zaborami. Po odzyskaniu niepodległości nadal kultywowano i starano się zatrzymać tę tradycję dla przyszłych pokoleń.Maryna |
Jeśli chodzi o taniec to popularne były typowe dla Wielkopolski tańce (wiwaty, przodki, chodzone, marszowe, "za kołem" czyli formy oberkowe), ale także tańce z innych krajów, które były przystosowywane do lokalnych warunków. Mimo to najbardziej popularne a zarazem najstarsze na ziemi Szamotulskiej są Wiwaty. Bardzo różnorodne tańce często połączone z przyśpiewkami. Miały bardzo różne tempo czy metrum, a opierały się na bardzo prostych i podstawowych krokach. Do melodii wiwatów tańczono także przodki, czyli tańce zamawiane dla jednej pary, która tańczyła na środku, a reszta tańczyła dookoła koła. Jednym z przykładów Wiwatu może być szamotulski: "Wiwat bratu memu"
Wiwat - film
W następnych postach opowiemy o potrawach charakterystycznych w tej części wielkopolski oraz o stroju ludowym, jaki dominował na tym terenie.
Galeria:
Materiały źródłowe:
http://regionszamotulski.pl/folklor-muzyczny-i-tance/
http://regionszamotulski.pl/szamotulski-region-kulturowy/
https://pl.wikipedia.org/wiki/Maryna_(instrument)
Pochodzenie zdjęć:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:POL_wojew%C3%B3dztwo_wielkopolskie_powiat_szamotulski_map.svg
http://ludowe.instrumenty.edu.pl/pl/instruments/show/instrument/4647
http://www.folklorszamotuly.pl/
http://www.wielkopolska.bezbarier.info.pl/szamotulski/86-trasa-28a-szamotuly
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz